28.11 | godz. 10:00
INDIANIE PRZY FORTEPIANIE, OŚMIORNICA PRZY WIOLONCZELI
Joanna Bronisławska aka Asi Mina - prowadzenie
Czy najstarsza filharmonia powstała pod powierzchnią oceanów? Jak na wiolonczeli grałaby ośmiornica? I czy lepsze od wiolonczeli nie jest ludzkie ciało? Jeśli nie wiecie, czy bierzecie udział w lekcji muzyki, w zajęciach z przyrody, czy oglądacie film fantasy – to muszą to być koncerty edukacyjne M.U.ZY.K.A. w AUKSO.
Najważniejszy jest dla nas eksperyment – z jednej strony rozumiany jako poważne dociekanie prawdy, z drugiej zaś – jako beztroska zabawa. Bo kompozytorzy muzyki eksperymentalnej XX i XXI wieku – w porównani do swoich znakomitych poprzedników – o wiele więcej czasu poświęcali naukowemu badaniu dźwięku i muzyki oraz dziecięcym figlom z użyciem starych lub zupełnie nowych instrumentów albo... własnych narządów. Uczyć bawiąc, bawić ucząc – chciałoby się powiedzieć.
M.U.ZY.K.A. w AUKSO – to unikatowe połączenie koncertu muzyki współczesnej (ze znakomitą orkiestrą AUKSO w roli głównej), szalonej lekcji rodem z Akademii Pana Kleksa (tyle że zmyślonego profesora Ambrożego zastąpi całkiem prawdziwa, choć równie fantastyczna Joanna Bronisławska aka Asi Mina) oraz eksperymentu z muzycznymi cząstkami elementarnymi, którego efektu sami nie potrafimy do końca przewidzieć.
Zajęcie są skierowane do uczniów szkół podstawowych i choć robione także dla zabawy, stanowią całkiem poważną propozycję nowoczesnej edukacji muzycznej dla każdego. Naszym podręcznikiem będzie znakomita książka „M.U.ZY.K.A.” autorstwa Michała Libery i Michała Mendyka, której wydawcą jest partner całego przedsięwzięcia – oficyna Dwie Siostry. Dzięki temu do domu zabierzecie ze sobą nie tylko wspomnienie muzyki i dźwięków, jakich nigdy nie słyszeliście, lecz także przepiękne ilustracje Aleksandry i Daniela Mizielińskich oraz zestaw zabaw-ćwiczeń przygotowanych przez Joannę Bronisławską i Michała Mendyka.
W ramach koncertów edukacyjnych M.U.ZY.K.A. w AUKSO poszukamy muzyki w lesie, na łące i na dnie morza, przerobimy świetnie znane instrumenty orkiestrowe w marsjańskie syntezatory oraz odkryjemy kosmiczną symfonię we własnych organizmach, by w końcu dojść do wniosku, że muzyka eksperymentalna może być jak spacer po górach albo (na co dzień oczywiście do tego nie zachęcamy, ale tym razem zrobimy mały wyjątek) podsłuchiwactwo. To przygoda dla każdego: nie tylko dla zawodowych muzyków, dorosłych kompozytorów czy doświadczonych nauczycieli muzyki.
Zapraszamy do Mediateki na cykl pięciu koncertów-lekcji:
26.09.2024: Muzyka to cisza, a muzyk to podsłuchiwacz
17.10.2024: Muzyka jest w brzuchu i w zepsutym komputerze
28.11.2024: Indianie przy fortepianie, ośmiornica przy wiolonczeli
12.12.2024: Muzyka jest w terenie i pod wodą
23.01.2025: Muzyka to bułka z masłem albo spacer po górach
Informacje i zapisy: aukso@aukso.pl